prof.dr.sc. Željko Sutlić
dr. med. specijalist opće kirurgije, subspecijalist kardiokirurg
Rođen sam u Karlovcu 19. travnja 1953. godine, Medicinski fakultet završio 1977. godine.
Nakon poslijediplomskog studija i obranjenog magisterija 1981. godine, završavam i doktorsku disertaciju koju branim 1990. godine.
Magistarski rad je posvećen transplantaciji segmenta gušterače kod psa, a doktorska disertacija transplantaciji Langerhansovih otočića u jetru, kod kemijskih izazvanog dijabetesa psa.
Nakon završene specijalizacije iz opće kirurgije 1984. godine, slijedi specijalizacija u Addenbrooke’s Hospital u Cambridgeu, kod Sir Roy Calne-a, na programu transplantacije jetre. 1987. godine dobiva Humboldtovu stipendiju iz područja kardijalne i transplantacijske kirurgije u Hannoveru kod prof.dr.sc. Hansa Borsta, da bi odmah postavio temelje osnivanju Odsjeka za transplantaciju srca na Klinici za kirurgiju KBC Rebro.
Slijede kraći boravci od nekoliko mjeseci u Clevelendu, Buffalou i Houstonu, gdje u dva navrata postajem Fellow Ambassador programa. 2002. godine, postajem Fellow EACTS-a čime dobiva licencu rada u području kardijalne kirurgije u EU.
Od 1990. godine, sam nastavnik na katedri za kirurgiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu, gdje 1994. postajem docent, 1988. godine izvanredni, a 2008. godine redovni profesor kirurgije. 2013 godine postajem redovni profesor u trajnom zvanju, a 2022 Profesor emeritus na istom fakultetu. Važeća licenca Hrvatske liječničke komore dodjeljena mi je do 2027 godine.
Kourednik sam prvog Udžbenika „Kirurgija„ 1995 (Beadić, Šoša, Sutlić) u izdanju „ Medicinske naklade „ , te kourednik i drugog Udžbenika „ Kirurgija „ u izdanju „ Naknada Ljevak„ 2007 (Šoša, Sutlić, Stanec, Tonković). Aktualnog udžbenika «Kirurgija» na hrvatskom jeziku, kojem sam glavni urednik, i udžbenik na engleskom jeziku „Surgery„ - za studente na engleskom jeziku naknada „Školska knjiga, izdan 2022 godine, takodjer i njihove digitalne inačice( zajedničko izdanje).
Navedeni udžbenici predstavljaju registrirani i verificiran početak digitalne nastave na Medicinskom fakultetu i Sveučilištu u Zagrebu.
Autor sam preko stotinu različitih stručnik i znanstvenih radova , od toga su 64 znanstvena rada, a njih 45 je štampano u međunarodno važećim časopisima. (CC ili CCI)
Radovi su štampani u većini važnih časopisa iz područja kardijalne i transplantacijske kirurgije.
Autor sam ili koautor 12 multiautorskih knjiga, 32 poglavlja u raznim stučnim knjigama, te sam bio 13 puta pozvani predavač na međunarodno relevantnim simpozijima i/ili ustanovama. Član Uredništva «ACTA MEDICA CROATICA» i gost urednik u «RAD» HAZU, 2011. godine, (knjiga 59).
9 liječnika je obranilo svoje magistarske ili doktorske radnje pod mojim mentorstvom a 7 knjiga u kojima sam autor se smatraju udžbenici Medicinskog fakulteta ili srodnih nastavnih ustanova.
Organizirao sam 14 međunarodnih Simpozija i Kongresa, od kojih je 5 organizirano pod pokroviteljstvom HAZU. Posebno treba spomenuti organizaciju 61 ESCVS 2012 u Dubrovniku, na kojem je sudjelovalo 1160 sudionika iz cijele Europe.
Bio sam voditelj 7 međunarodnih projekata, koji su neki financirani od strane Ministarstva znanosti ili pak od strane medicinskih kompanija.
Za vrijeme Domovinskog rata, osim sudjelovanja u njemu kao kirurg, započeo sam razvoj domaćeg šivaćeg materijala (UNITAS) za potrebe ratne kirurgije, u koje vrijeme je i prijavljen patent.
Od 2010. godine predstavnik sam Hrvatske u Komitetu za transplantaciju torakalnih organa EUROTRANSPLANTA (Thoracic Comittee), pa na taj način direktno sudjelujemo u kreaciji i unapređenju transplantacijskog programa u Republici Hrvatskoj.
2013. godine, postajem službeni Voditelj programa za transplantaciju srca , licenciranog od strane EUROTRANSPLANTA i Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske.
Od 2007. godine posebno se bavim asistiranom cirkulacijom i ugradnjom asistiranog srca (LVAD), kojih je do sada ugrađeno 14. Vezano na tu problematiku organizirao sam u HAZU znanstveni skup «Kronično zatajenje srca i mehanička potpora srcu i cirkulaciji», Zagreb, ožujak 2010.
.
Posljednjih 5 godina aktivne kirurške službe posebno sam posvećen uvođenju transkateterskih procedura u kardiologiji i kardijalnoj kirurgiji (TEVAR, TAVI), tako da je do sada više stotina bolesnika dobilo novi aortalni zalistak transkateterskim putem. U HAZU je održan skup «Stenoza aortnog zalistka» (moderna dijagnostika i liječenje), listopad 2013. godine, kao preteča te nove tehnologije u kliničkoj medicini.U organizacijskom smislu osnivač sam ili suosnivač 9 institucija, odjela ili laboratorija, i to ne samo u Zagrebu, nego u drugim dijelovima Hrvatske (Slavonski Brod, Dubrovnik, Karlovac), te u BiH (Tuzla).
Osnivač sam Translacijskog centra u KB Dubrava (2019.)
Od 2022. sudjelujem u pripremnim radnjama za osnivanje „ATLANT POLIKLINIKE” U Dubrovniku, zajedno sa „Atlanskom povidbom” iz Dubrovnika.